Головна » Статті » Митці села

Музей села
Вікторія Китайгородська народилася у квітні 1935 року у селі Нагоряни Кельменецького району Чернівецької області. Вишивку, прядіння ниток з конопель та вовни, ткацтво полотна, рушників, скатертин та килимів - традиційні для Кельменеччини види декоративно-ужиткового мистецтва - опанувала ще з дитинства. Вже з 12-ти років Вікторія почала ткати і вже через пару років вона отримувала замовлення навіть з інших сіл.

Кельменецьке ткацтво взагалі широко відоме на Україні та за її межами і є, так би мовити, «візитною карткою» цього краю. Дослідники етнографії та декоративно-прикладного мистецтва свідчать, що в багатьох селах Кельменецького району майже в кожній хаті стояли куделя, мотовило та ткацький верстат і в кожному дворі вирощували сирець на ткання.
Першою великоформатною роботою майстрині став килим «Троянди й виноград», а всього вона є авторкою близько 200 робіт, більша частина з яких в різні часи експонувалася на багатьох колективних та персональних виставках. Географія цих виставок доволі широка: Чернівці, Львів, Пирогово, Москва, Ботошани (Румунія), Лодзь (Польща)…
У творчості пані Вікторії переважають квіткові та квітково-геометричні орнаменти, а протягом останнього часу – сюжетні композиції. Працює майстриня в техніці збираних ниток для багатоколірного малюнку та «на дротах» - для двоколірних зображень.
Слід згадати назви найвідоміших робіт Вікторії Китайгородської: «Братчики», «Букет у глечику», «Весільні троянди», «Нагорянська квітка», «Поляна казок», «Святкова скатертина», «Спасівна Мадонна», «Тарас Шевченко і соловейко».
Вперше експонуються роботи «Безмежжя квітів» та «Святий пастух», які були виткані майстринею спеціально до свого 75-річного ювілею.
Маленьке село Нагоряни є центром народного килимарства всієї Буковини. Тут діє єдиний в області музей килимарства, початок якого сягає 30-х років ХХ століття. Тоді мешканець села Андрій Китайгородський відкрив у Нагорянах сукнобійню. Сьогодні оберегом садибу-музею є Вікторія Кітайгородська, яка донесла скрізь все життя до наших днів багато таємниць створення узорчастих килимів.
Категорія: Митці села | Додав: АДМІН (09.01.2014)
Переглядів: 983 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]